TE
TechEcho
Home24h TopNewestBestAskShowJobs
GitHubTwitter
Home

TechEcho

A tech news platform built with Next.js, providing global tech news and discussions.

GitHubTwitter

Home

HomeNewestBestAskShowJobs

Resources

HackerNews APIOriginal HackerNewsNext.js

© 2025 TechEcho. All rights reserved.

What? Is merecedes-benz cheaper than hazelnut?

2 pointsby onderkalaciabout 10 years ago
A simple research showed me that a kilo of mercedes-benz is cheaper than a kilo of hazelnut.<p>For example, price of a mercedes-benz CLA is $33000 and 1395kg (http:&#x2F;&#x2F;www.autoguide.com&#x2F;new-cars&#x2F;2015&#x2F;mercedes-benz&#x2F;cla-class&#x2F;cla250&#x2F;4dr-sdn-4matic&#x2F;specs.html).<p>So, 1 kg of mercedes-benz CLA is ~$23.<p>A kilo of hazelnut costs around ~$24 (http:&#x2F;&#x2F;www.walmart.com&#x2F;ip&#x2F;Diamond-Chopped-Hazelnuts-8-Oz&#x2F;10813763).<p>Isn&#x27;t this interesting ?

2 comments

gus_massaabout 10 years ago
What about a kilo of wholesale hazelnuts? (Or 1395kg of hazelnuts? (You&#x27;ll need a lot of squirrels :).))<p>It&#x27;s unexpected, but not very rare. There are a lot of products that you usually buy and use in small quantities and are very expensive by weight. IIRC saffron [1] is more expensive than gold by weight.<p>[1] <a href="http:&#x2F;&#x2F;en.wikipedia.org&#x2F;wiki&#x2F;Saffron" rel="nofollow">http:&#x2F;&#x2F;en.wikipedia.org&#x2F;wiki&#x2F;Saffron</a> , it&#x27;s used to make yellow rice in Spanish cuisine, very tasty.<p>This can be a nice subject for a what-if question, in spite there is no conditionals and no destructions. <a href="https:&#x2F;&#x2F;what-if.xkcd.com&#x2F;" rel="nofollow">https:&#x2F;&#x2F;what-if.xkcd.com&#x2F;</a>
aurizonabout 10 years ago
It is especially paradoxical since hazelnuts are a lot easier to chop...