TE
科技回声
首页24小时热榜最新最佳问答展示工作
GitHubTwitter
首页

科技回声

基于 Next.js 构建的科技新闻平台,提供全球科技新闻和讨论内容。

GitHubTwitter

首页

首页最新最佳问答展示工作

资源链接

HackerNews API原版 HackerNewsNext.js

© 2025 科技回声. 版权所有。

How Much Money Do You Save by Cooking at Home?

11 点作者 pauljaworski将近 7 年前

9 条评论

syspec将近 7 年前
This looks like an advertisement for Wellio.<p>The linked article, links to a Wellio page with the same content verbatim. <a href="http:&#x2F;&#x2F;www.getwellio.com&#x2F;ranking-least-nutritious-meal-dollar-2&#x2F;" rel="nofollow">http:&#x2F;&#x2F;www.getwellio.com&#x2F;ranking-least-nutritious-meal-dolla...</a><p>The information may be useful still, but it should presented as long form advertising
评论 #17405057 未加载
评论 #17405086 未加载
dgudkov将近 7 年前
&gt;However you can easily make these meals at home.<p>As someone who cooks a lot at home I call this an overstatement. Cooking a restaurant quality food is anything but easy for a non-professional cook. It took me months if not years to learn how to not overcook meat, and yet I still can&#x27;t achieve the same level of juiciness and softness I see in meat cooked in restaurants.<p>You will also need to invest in good quality kitchenware if you&#x27;re going to cook at home.<p>The article also completely ignores the other costs of cooking at home such as utilities, food waste, and your time which used not just for cooking, but also for shopping groceries.
评论 #17406476 未加载
jackconnor将近 7 年前
&quot;Beef Wellington&quot; price per meal is $4.53, their first example. This is not even close to anything realistic, even just for the beef and not including the spices&#x2F;sauces&#x2F;etc that one would need.
评论 #17406049 未加载
评论 #17405424 未加载
rdlecler1将近 7 年前
They’re failing to factor in time it takes to shop, cook, clean, food waste, and they barely mention nutritional diversity. As a frequent meal kit subscriber I get great food that I can cook quickly, I get diversity, faster cleanup, little to no food waste, and I don’t have to take on the additional cognitive load of “what are we going to cook tonight” which is actually a main reason you might go and eat out.
kbuck将近 7 年前
I think this analysis is a little flawed. I can understand their argument against factoring in opportunity cost as this will vary widely from person-to-person (and is pretty easy to consider on your own), but they also don&#x27;t factor in waste or cost of the tools necessary to prepare food.<p>For example, the article mentions that they used the cost for only 1&#x2F;2 of an onion if the recipe called for only 1&#x2F;2 an onion, but what happens to the other 1&#x2F;2? Depending on how often you cook at home, how often you go out of your way to use existing ingredients, and how much time you spend meal-planning, you&#x27;ll either manage to use the rest of the onion (which is pretty easy for something as common as onions), or it will go to waste. Personally, since I&#x27;m typically just cooking for 1, most of these end up going to waste unless I want to be eating the same thing for several days in a row.<p>This analysis would be more useful and interesting if it came with multiple &quot;waste factors&quot; for the remaining ingredients, from &quot;completely used&quot; (which is what this article assumes) to &quot;completely wasted&quot;. It&#x27;d also be more useful if it factored in the amortized cost of maintaining a kitchen that&#x27;s stocked well-enough with tools and spices to regularly prepare a variety of recipes.<p>For me personally, the difference in cost is much closer than this article. I will typically use all of the &quot;main&quot; ingredient, but additional (yet expensive) ingredients, such as spices, cheeses, etc. often go bad before I have a chance to use them again. I&#x27;ve also spent a significant amount of money acquiring the kitchenware required to cook at home. I typically don&#x27;t eat extravagantly when I eat out; most meals are ~$15-$17 (incl. tax and tip). For some meals, I buy pre-made food at the grocery store (e.g. salads, wraps) that also come MUCH closer, if not cheaper, than preparing it at home would cost me if waste is included. Some of these can be very close to restaurant quality.
评论 #17405306 未加载
chiefalchemist将近 7 年前
&gt; &quot;To be clear, this is an analysis of your costs and isn’t about looking at opportunity costs of time associated with cooking.&quot;<p>Pointless then. This is part &#x2F; mostly what you pay for when ordering &#x2F; eating out. That is, you sit and relax while someone else&#x27;s time is invested in your meal.
soreally将近 7 年前
Great article. Hope the authors extend this comparison with more information about how much time you spend to get those savings.<p>Restaurants are interesting because you&#x27;re not really saving much time, but you&#x27;re converting shopping&#x2F;cooking time into socializing time.<p>Delivery via uber-eats type services is nice to get good food without spending time, but it isn&#x27;t cheap.<p>Fast food is quick and cheap if you&#x27;re already driving somewhere, but it isn&#x27;t healthy or high-quality.<p>So what is the optimal choice for saving time and money while still eating well?
评论 #17405109 未加载
peterbraden将近 7 年前
This assumes home cooking for 6 people each meal. The economics are very different when cooking for less.
mrtnmcc将近 7 年前
They haven&#x27;t heard of the $5 footlong?